شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیچرا باید سهم مشاغل خانگی در اقتصاد افزایش یابد؟

چرا باید سهم مشاغل خانگی در اقتصاد افزایش یابد؟

به گفته وزیر کار، آمار اشتغال خانگی در کشور رضایت‌بخش نیست و حدود چهار درصد مشاغل کشور، خانگی هستند که این سهم باید بیشتر شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، مشاغل خانگی به هر نوع فعالیت اقتصادی گفته می‌شود که در فضای منزل و با سرمایه اندک قابل راه اندازی باشد. این شغل‌ها به دلیل ماهیت خود به فضای زیادی نسبت به سایر کسب و کارها نیاز ندارند و عمده گروه‌های هدف مشاغل خانگی را زنان سرپرست خانوار، کارآفرینان، معلولان، بازنشستگان و روستاییان تشکیل می‌دهند.

امروزه شاهد رونق کسب و کارهای خانگی در کشورهای پیشرفته هستیم. تا آنجا که مشاغل خانگی ۲۳ درصد کل مشاغل این کشورها را دربرمی‌گیرد. این در حالی است که سهم مشاغل خانگی در ایران بین ۳ تا ۴ درصد برآورد می‌شود.

به گفته سید صولت مرتضوی – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در حال حاضر آمار اشتغال خانگی در کشور رضایت‌بخش نبوده و حدود ۴ درصد مشاغل کشور، خانگی هستند که باید این سهم را افزایش داد.

وی با اشاره به پایین بودن سهم مشاغل خانگی از اشتغال کشور می‌گوید: هدف‌گذاری ما این است که بالای ۲۰ درصد از اشتغال کشور را کسب و کارهای خانگی تشکیل دهد و تلاش می‌شود که از ظرفیت دو بانک عامل تخصصی وزارت کار و بانک‌های دیگر استفاده کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱ خبر داد و افزود: درصدد هستیم که در سال ۱۴۰۲ این منابع را بیشترکنیم تا مشکلات متقاضیان کسب و کارهای خانگی کاهش یابد.

طبق گزارش‌ها در یک سال گذشته بیش از  ۱۳۰ هزار فقره مجوز برای متقاضیان مشاغل خانگی صادر گردیده است. این در حالی است که به گفته آزیتا همتیان – دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، ۷۰ هزار فقره مجوز کسب و کار خانگی در هفت ماهه امسال صادر شده است.

به گفته وی، با توجه به سهم ۳ درصدی مشاغل خانگی از بازار تولید و اشتغال، با تغییر رویکرد تک بعدی به کسب و کارهای خانگی، می‌توان این سهم را بیشتر کرد.

از نگاه کارشناسان، افزایش درآمدهای غیر نفتی، رونق بخشیدن به صنایع دستی، ایجاد اشتغال، کاهش ناهنجاری‌های جامعه و پایداری مشاغل از جمله مزیت‌ها و دستاوردهای ایجاد مشاغل خانگی است.

هادی ابوی – فعال حوزه کار – در این خصوص اظهار داشت: یکی از مزیت‌های مشاغل خانگی این است که نیاز به میز و دفتر ندارد و افراد با هزینه اندک می‌توانند برای خود کسب و کاری راه اندازی کرده و علاوه بر اشتغالزایی و درآمدزایی در خانه، ساعات بیشتری را در کنار خانواده بگذرانند.

وی کاهش هزینه‌های رفت و آمد و اجاره کارگاه را از دیگر مزیت‌های کسب و کارهای خانگی عنوان کرد و گفت: متقاضیان مشاغل خانگی بر اساس توانمندی و مهارتی که دارند می توانند در منزل به انجام هر نوع فعالیت خانگی مشغول شوند.

ابوی صنایع دستی، بافت فرش، شیرینی‌پزی، گل‌سازی، تولید گیاهان دارویی و بسته‌بندی محصولات غذایی را از جمله رشته هایی نام برد که متقاضیان اشتغال خانگی می‌توانند دنبال کنند.

بر اساس این گزارش، با توجه به آنکه در کشورهای توسعه یافته، مشاغل خانگی سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردارند، فراهم کردن بستر فعالیت و تسهیل صدور مجوز راه اندازی کسب و کارهای خانگی برای متقاضیان اشتغال خانگی می‌تواند یک گام مثبت و اثرگذار در تحقق این هدف و رونق کسب و کار خانگی در کشور باشد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر