یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتافزایش ۵۵ درصدی تجارت ایران و مجارستان

افزایش ۵۵ درصدی تجارت ایران و مجارستان

سند پروتکل سومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و مجارستان توسط وزیر اقتصاد ایران و وزیر خارجه مجارستان امضا شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، در سومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و مجارستان، دو طرف بر رشد ۵۵ درصدی مبادلات تجاری دو کشور در فاصله اجلاس دوم و سوم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی تاکید کردند که نشان از اهمیت این کمیسیون دارد.

در حوزه کشاورزی ایران و مجارستان به توافق‌های مهمی دست یافتند که قرار شد سه سند همکاری در حوزه کشاورزی، بهداشت دام و قرنطینه گیاهی در آینده نزدیک به امضا برسد.

در حوزه تبادل دانشجو با توجه به توافقات قبلی، مجارستان برای اعطای صد بورسیه به دانشجویان ایرانی موافقت کرده بود که تاکنون بیش از ۶۰۰ دانشجو درخواست استفاده داده‌اند.

وزیر اقتصاد کشورمان در پایان این اجلاس از برنامه دو کشور برای افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی دو کشور به صد میلیون یورو خبر داد.

خاندوزی با اشاره به نقش دانشجویان ایران و مجارستان به عنوان سفیران فرهنگی ابراز امیدواری کرد دانشجویان مجار بیشتری عازم ایران شوند.

وزیر اقتصاد افزود: ایران و مجارستان دو کشور با مواضع بسیار نزدیک در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی هستند.

خاندوزی گفت: پیام کمیسیون مشترک ایران و مجارستان منحصر به اقتصاد نیست و دو کشور می‌توانند در رفع معضلات منطقه همکاری داشته باشند.

حمایت مجارستان از حق ایران برای دسترسی به انرژی هسته‌ای 

پیتر سیارتو وزیر خارجه مجارستان در کنفرانس خبری مشترک با وزیر اقتصاد ایران پس از سومین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و مجارستان بر همکاری دو کشور در زمینه کاهش تنش‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

وی سال جاری را هشتاد و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و مجارستان عنوان کرد و گفت: ۹۶ شرکت ایرانی و مجاری در نشست اقتصادی دو کشور حاضر هستند.

وزیر خارجه مجارستان از رشد بیش از پنجاه درصدی حجم تجارت خارجی دو کشور در سال جاری میلادی خبر داد.

وی از توسعه همکاری‌های ایران و مجارستان در حوزه‌های کشاورزی، تبادل دانشجو و بورسیه تحصیلی، فناوری و محصولات صنعتی سخن گفت و به نقش مهم ایران در جلوگیری از مهاجرت افغان‌ها به اروپا و خصوصا مجارستان اشاره کرد.

وزیر خارجه مجارستان تاکید کرد که مجارستان حامی حق استفاده ایران از انرژی هسته‌ای است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر