جمعه, آذر 4, 1401
18.9 C
Rasht
خانههشتگ مجلسبا توجه به آیین نامه واردات خودرو نباید انتظار واردات خودروهای باکیفیت...

با توجه به آیین نامه واردات خودرو نباید انتظار واردات خودروهای باکیفیت را داشت

یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: با تعیین سقف ۱۰ هزار دلاری قاعدتا نمی‌توان انتظار داشت خودروهای خیلی باکیفیتی وارد شود، هرچند که کیفیت آن‌ها از خودروهای داخلی بالاتر است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، جلال رشیدی کوچی با اشاره به انتقادها به آئین نامه نوشته شده برای واردات خودرو، اظهار داشت: بنده ایرادات جدی به آئین نامه نوشته شده برای واردات خودرو دارم. یکی در خصوص ارز تخصیصی به خودروهای وارداتی است؛ از نظر بنده اصلا لزومی نداشت که این ارز تخصیص پیدا کند. امروز شاهد هستیم که این ارز در اختیار خودروسازها قرار می‌گیرد چراکه قرار است واردات را آن‌ها انجام دهند. این یک بازی بود که متاسفانه رقم خورد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بنده قائل بودم که واردات خودرو باید بر اساس تعرفه انجام می‌گرفت. خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند تعرفه کمتر و خودروهایی که قیمت بالاتری دارند تعرفه بیشتری بدهند. دولت باید برای تمام اقشار خودرو وارد کند تا خودرو از کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل گردد.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایراد بعدی نیز به تعداد و نوع خودروی وارداتی مربوط می‌شود. زمانی که سقف را ۱۰ هزار دلار تعیین کردیم قاعدتا خودروهای خیلی باکیفیتی وارد نمی‌شود. هرچند که کیفیت آن‌ها از خودروهای داخلی بالاتر خواهد بود. نکته اساسی این است که طبق آئین نامه نوشته شده برای واردات خودرو باید عوارض و تعرفه واردات یک خودرو ۱۰ هزار دلاری بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد. یعنی بالغ بر ۱۵ هزار دلار که به دلار امروز نیز تقریبا ۵۰۰ میلیون تومان است. امیدواریم این سقف افزایش نیابد.

وی در پایان تاکید کرد: بنده معتقدم اگر نظارت صورت نگیرد این تعرفه تا سقف یک میلیارد تومان نیز بالا می‌رود که هیچ کمکی به بازار خودرو ایران نمی‌کند. مجلس در قانونی که نوشته اصلا بر نوع خودرو وارداتی انحصار نگذاشته است. این آئین نامه واردات خودرو است که دچار ایراد است. ما به دنبال این هستیم حداقل برای سال آینده برخی از بندهای آئین نامه واردات خودرو را به نفع مردم اصلاح کنیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر