پنجشنبه, آذر 10, 1401
8.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللتورم ژاپن در بالاترین رقم 40 سال اخیر قرار گرفت

تورم ژاپن در بالاترین رقم 40 سال اخیر قرار گرفت

نرخ تورم مصرف کننده در ژاپن در ماه اکتبر افزایش یافت و به بالاترین رقم طی 40 سال گذشته رسید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، تورم ژاپن رکوردشکنی کرد. نرخ تورم مصرف کننده در ژاپن در ماه اکتبر در بالاترین رقم 40 سال گذشته ایستاد که ناشی از تضعیف ارز و فشار هزینه‌های واردات عنوان شده است. بانک مرکزی این کشور نیز، همچنان به اجرای سیاست نرخ بهره بسیار پایین ادامه می‌دهد.

شاخص قیمت مصرف کننده (تورم) در ژاپن 3.6 درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شده است که از پیش بینی اقتصاددان‌ها برای نرخ 3.5 درصد بالاتر است. نرخ تورم این کشور در ماه سپتامبر 3 درصد بوده است.

این جهش نرخ تورم ژاپن، بالاترین میزان از فوریه 1982 به حساب می‌آید؛ زمانی که بحران غرب آسیا به علت جنگ عراق و ایران، عرضه نفت را مختل کرد و قیمت انرژی افزایش یافت.

افزایش شاخص تورم که شامل مواد غذایی تازه نمی‌شود اما محصولات نفتی را دربر می‌گیرد، 7 ماه متوالی بالای 2 درصد باقی مانده است که بالاتر از هدف بانک مرکزی برای نرخ تورم ژاپن است.

اما اقتصاددانان پیش بینی نمی‌کنند که بانک مرکزی ژاپن به روند جهانی افزایش نرخ بهره بپیوندد؛ زیرا اعتقاد دارد با توقف افزایش هزینه‌های واردات، روند افزایش نرخ تورم ژاپن کاهشی می‌شود.

اختلال در زنجیره جهانی عرضه، قیمت واردات مواد غذایی، کالاهای صنعتی و قطعات تولیدی را بالا برده است و در عین حال ارزش ین در برابر دلار نیز در سال جاری 20 درصد کاهش یافته است.

تاکشی مینامی، اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی نورینچوکین، با اشاره به کاهش قیمت‌ جهانی غلات اظهار داشت: «من دیدگاهم را مبنی بر اینکه رشد اقتصادی به زودی کاهش خواهد یافت، تغییر نداده‌ام. من انتظار دارم تورم تا پایان سال به اوج خود برسد و کاهش قیمت‌ها از سال جدید شروع شود.»

بر اساس این گزارش، اقتصاد ژاپن پس از همه گیری کرونا همچنان شکننده باقی مانده است.

آمارهای ماه اکتبر حکایت از آن دارد که افزایش قیمت مواد و تضعیف ارزش ین، رشد 12.5 درصدی هزینه‌های انرژی را به همراه داشته است. قیمت مواد غذایی به غیر از مواد فاسد شدنی 5.9 درصد رشد یافته است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر