یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللنرخ تورم در ایتالیا رکوردشکنی کرد

نرخ تورم در ایتالیا رکوردشکنی کرد

طبق گزارش اداره ملی آمار ایتالیا موسوم به "ایستات"، شاخص قیمت داخلی در این کشور طی ماه اکتبر نسبت به سال قبل ۱۱.۸ درصد افزایش یافته که بالاترین رقم از مارس ۱۹۸۴ به شمار می‌رود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، اداره ملی آمار ایتالیا موسوم به ایستات ISTAT روز چهارشنبه از رکوردشکنی نرخ تورم در ایتالیا خبر داد. بر اساس این گزارش، شاخص قیمت داخلی در ایتالیا طی ماه اکتبر نسبت به سال قبل 11.8 درصد افزایش پیدا کرد که بالاترین رقم از مارس 1984 به حساب می‌آید.

بر هیمن اساس، نرخ تورم سالانه در ماه سپتامبر 8.9 درصد ثبت شده بود که 3.4 درصد به صورت ماهانه افزایش نشان می‌دهد.

در عین حال، رشد قیمت هماهنگ اتحادیه اروپا در ماه اکتبر به 12.6 درصد رسید که از 9.4 درصد در ماه قبل از آن جهش کرده است.

گزارش این اداره در خصوص نرخ تورم در ایتالیا حکایت از آن دارد که شتاب زیاد نرخ تورم عمدتا به دلیل قیمت انرژی (با رشد 44.5 درصدی در سپتامبر و رسیدن به 71.1 درصد) و مواد غذایی (با رشد 11.4 درصدی و رسیدن به 13.3 درصد) رخ داده است.

این گزارش همچنین نشان داد که قیمت خواربار و مواد غذایی فرآوری نشده 1.8 درصد به صورت ماهانه و 12.6 درصد به صورت سالانه (از 10.9 درصد در ماه قبل) افزایش داشته است.

ایستات در ادامه بررسی خود در خصوص نرخ تورم در ایتالیا گفت: بنابراین، نرخ تورم اصلی (بدون احتساب انرژی و مواد غذایی فرآوری نشده) 5.3 درصد (نسبت به رشد 5 درصدی در ماه قبل از آن) و تورم بدون احتساب قیمت انرژی 5.9 درصد (نسبت به رشد 5.5 درصدی در سپتامبر) بوده است.

ماه گذشته میلادی، دیوید تابارلی، رئیس اندیشکده انرژی نومیسما Nomisma Energia، گفت که ایتالیا، همراه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، شوک انرژی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند، زیرا قیمت برق تقریباً دو برابر شده است.

وی پیش‌بینی کرد که ایتالیایی‌ها باید در سردترین ماه‌های زمستان برای جیره‌بندی آماده باشند و از خانوارها خواست از روش‌های جایگزین برای گرمایش منازل خود مانند سوزاندن هیزم و گلوله چوب استفاده کنند. این در حالی است که قیمت هیزم نیز در این منطقه به شدت روند افزایشی داشته است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر