پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادبرگزاری نشست توسعه مبادلات تجاری ایران و روسیه در منطقه آزاد انزلی

برگزاری نشست توسعه مبادلات تجاری ایران و روسیه در منطقه آزاد انزلی

رئیس اتاق بازرگانی و صنعت استان تومسک روسیه گفت: به آینده روابط ایران و روسیه بسیار امیدواریم. افق روشنی پیش روی ما برای ادامه همکاری ها و تبادل کالایی است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، نشست توسعه مبادلات تجاری ایران و روسیه در منطقه آزاد انزلی بین مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی و هیات تجاری روسیه برگزار گردید. ماکسیم کاستارف که در راس هیئتی ده نفره عصر پنجشنبه در منطقه آزاد انزلی حاضر شده بود، نتایج نشست‌های ۲ روزه خود را در این استان خوب و راه‌گشا عنوان کرد و اظهار داشت: تبادل نظر سنگینی بین تجار و بازرگانان ایرانی و روسی انجام شد و بیش از ۱۰۰ شرکت کننده روسی همتایان ایرانی خود را یافتند.

وی افزود: علاوه بر فعالان اقتصادی حاضر در این نشست‌ها، ریاست اتاق‌های بازرگانی استان‌های روسیه هم در این گفت‌گوها شرکت کردند. در منطقه تومسک بیش از ۵۰۰ کارفرما و شرکت آماده همکاری با ایران هستند. این منطقه پتانسیل‌های خوبی در زمینه‌های چوب، نفت و صنایع پتروشیمی دارد و جمهوری اسلامی ایران از شرکای خوب و توانمند کشور روسیه به حساب می‌آید.

کاستارف ادامه داد: این منطقه در قسمت سیبری واقع شده و علاوه بر ظرفیت‌های تجاری، مراکز علمی خوبی هم دارد. حدود ۱۷ انستیتو و آکادمی در این منطقه وجود دارد که در قسمت تکنولوژی و دانش روز فعالیت می‌کنند و ما در بخش تحقیقاتی و فنی آمادگی پذیرش دانشجویان ایرانی را داریم.

منطقه آزاد انزلی، منطقه معین ارتباط با روسیه است

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی نیز این منطقه را معین ارتباط با کشور روسیه دانست و گفت: میز تجارت با کشورهای حوزه اوراسیا مناطق آزاد هم در منطقه آزاد انزلی واقع شده تا با معافیت‌های گمرکی قانونی و مالیاتی بتواند ترانزیت و تجارت را میان ۲ کشور توسعه دهد.

امین افقی خاطرنشان کرد: منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد شمال ایران در دریای صلح و دوستی است که برای توسعه روابط با کشورهای روسیه و CIS به وجود آمده و از این‌منطقه به عنوان حلقه اتصال ایران با اقتصاد بین الملل نام برده می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت لجستیکی و بندری منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: مهمترین محورهای توسعه در این منطقه وجود ۲ بندر مهم ایران یعنی بندر انزلی به عنوان قدیمی‌ترین بندر ایران با سابقه ۳۰۰ ساله و بندر نوین نسل سوم ایران کاسپین است.

وی اضافه کرد : روسیه مهمترین شریک تجاری ۲ مجتمع بندر انزلی و کاسپین به شما می‌رود و بیش از ۷۵ درصد مبادلات تجاری این بنادر با تجار روسیه انجام می‌گیرد. بنادر کاسپین و انزلی با ۲۱ پست اسکله فعال دارای سیلوی ۲۰۰ هزار تنی ذخیره غلات، ظرفیت ۷۵ هزار تنی مخزن نگهداری روغن خام، ۱۱۰ هزار متر مربع انبار سرپوشیده و ۸۰ هکتار انبار رو باز است.

افقی افزود: ساخت اسکله رورو توسط سازمان منطقه آزاد انزلی در حال انجام است و ظرف ماه‌های آتی پروژه اتصال راه آهن رشت – کاسپین نیز به بهره برداری خواهد رسید.

وی خواستار ایجاد خطوط لاینر منظم بین کشورهای ایران و روسیه شد و گفت: باید تهاتر کالا با استفاده از ظرفیت منطقه آزاد انزلی گسترش پیدا کند. با توجه به تفاهم نامه منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه لوتوس آستاراخان اولین شورای همکاری منطقه آزاد انزلی در ایران و روسیه نیز در این منطقه تشکیل شد و می‌توانیم در این شورا از ظرفیت سایر مناطق آزاد روسیه استفاده کنیم.

وی پیشنهاد داد: از بزرگترین مرکز نمایشگاهی شمال ایران منطقه آزاد انزلی که ظرفیت برگزاری نمایشگاه تخصصی برای رویدادهای بزرگ را دارد در گسترش تبادلات تجاری ۲ کشور استفاده شود.

افقی بهره‌گیری از توانمندی‌های لجستیکی، ترانزیتی، بندری و تجاری کشورهای ایران و روسیه را مهمترین پیشنهاد این نشست عنوان کرد و اظهار داشت: دعوت از سرمایه گذاران کشور روسیه برای سرمایه گذاری در زیرساخت‌های بندری و لجستیکی منطقه آزاد انزلی هم مورد اقبال است تا این منطقه آزاد به هاب ترانزیت کالاهای روسیه به کشورهای خلیج فارس و آسیایی جنوب شرقی تبدیل شود.

تجار روسی با ثبت شرکت از مزایای منطقه آزاد انزلی بهره‌مند می شوند

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی  نیز این منطقه را قطب صنعت، تجارت و گردشگری گیلان عنوان کرد و گفت: این منطقه ۲ شهرک صنعتی با ۱۶۰ شرکت فعال و سالانه ۵۰۰ میلیون دلار صادرات دارد و ۱۱ شرکت دانش بنیان در آن به تولید محصولات فناورانه مشغول هستند.

وحید طالب پور یکی از توانمندی‌های منطقه آزاد انزلی را صادرات خارجی و صادرات مجدد دانست و افزود: تجار روسی می‌توانند با ثبت شرکت در منطقه آزاد انزلی از مزایای این منطقه بهره‌مند شوند. طبق قانون مناطق آزاد شرکت‌ها از زمان ثبت، معاف از مالیات هستند و تمام مجوزهای مورد نیاز برای این شرکت‌ها اعم از صدور مجوز و پروانه بهره برداری در منطقه آزاد انزلی انجام می‌پذیرد.

وی یادآور شد: شرکت های خارجی می توانند با شریک ۱۰۰ درصد خارجی یا همکاری با شرکت های داخلی در منطقه آزاد انزلی فعالیت کنند و واردات ماشین آلات و مواد اولیه معاف از حقوق گمرکی خواهد بود. برای فعالیت تجاری و خدماتی نیز با کمترین عوارض امکان واردات ماشین آلات وجود دارد.

وی تصریح کرد: منطقه آزاد انزلی برای ایجاد بانک های روسی و بورس مشترک جهت تبادل و تهاتر کالا آماده است و دانشگاه روسی منطقه تومسک می‌تواند شعبه خود را در منطقه آزاد انزلی ایجاد کند.

ناوگان شرکت کشتیرانی دریای خزر به توسعه نیاز دارد

مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت کشتیرانی دریای خزر نیز اظهار داشت: همواره ۸۰ درصد جابجایی کالا در جهان و در ایران از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‌شود و کشتیرانی دریای خزر یک سیلوی ۴۵ هزار تنی غلات در مجتمع بندری انزلی دارد و سالانه ۲ میلیون تن کالا اعم از خودرو، غلات و مصالح ساختمانی را در دریای خزر جابجا می‌کند.

کامبیز جهانبانی اضافه کرد: این شرکت علاوه بر صادرات و واردات، یک هزار کانتینر کالا را از طریق ترانزیت جابجا کرده است که غالبا از آستاراخان روسیه بود. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۰ هزار کانتینر را از طریق ترانزیت جابجا کرده است.

وی افزود: کشتیرانی دریای خزر در بنادر شمال ایران و شعباتی در خارج از کشور و اروپا دارد و در خدمت فعالان اقتصادی ایران و روسیه است.

جهانبانی توسعه ناوگان شرکت کشتیرانی دریای خزر را از برنامه های این شرکت عنوان و خاطرنشان کرد : این توسعه از طریق ساخت و خرید شناورها امکانپذیر بوده و مستلزم بروزرسانی تجهیزات بندری و پشتیبانی است.

میثم محمد نژاد معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست به آمادگی کامل منطقه آزاد انزلی جهت توسعه همکاری ۲ کشور اشاره کرد و خواستار ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی و سیاسی دو جانبه شد.

مهدی کاظمیان سخنگو و مدیر روابط بین الملل منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست گزارشی از توانمندی‌های تجاری، صنعتی و گردشگری ارائه داد.

در پایان این نشست که با حضور مدیران شرکت‌ها و فعالان اقتصادی، تجاری و ترانزیتی منطقه آزاد انزلی برگزار گردید، هیات تجاری اعزامی از روسیه از زیرساخت‌های بندر کاسپین و شهرک های صنعتی منطقه آزاد انزلی و مجتمع بندری انزلی بازدید به عمل آوردند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر