شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانههشتگ مجلسبا رمزریال مشکل پول های تقلبی در بازار حل می شود

با رمزریال مشکل پول های تقلبی در بازار حل می شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یکی از مزیت‌های رمزریال را رفع مشکل وجود ریال‌های تقلبی در بازار دانست و گفت: با رمزریال دیگر انگیزه‌ای برای تولید ریال تقلبی نخواهد بود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، غلامرضا مرحبا قبل از توضیح در خصوص رمزریال، ابتدا درباره تامین ارز برای واردات خودرو در حالی که گفته می‌شود بانک مرکزی در تامین ارز برای کالاهای اساسی با مشکل مواجه است، اظهار داشت: مشکل تامین ارز برای کالاهای اساسی را تایید نمی‌کنیم اما این فیلمی که تولیدکنندگان خودرو در داخل بازی می‌کنند، تکرار شده و دیگر حنای آن‌ها رنگی ندارد.

وی ادامه داد: این ادعا که ارز واردات خودرو تامین نشده و هنوز ارز منشا را نداریم و بانک مرکزی در این زمینه تناقضاتی دارد، نمایش‌هایی است که خودروسازان اجرا می‌کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: واردات خودروهای خارجی باید به اجرا برسد تا بتوانیم انحصار را بشکنیم و ذره‌ای به فکر ملت ایران باشیم که مجبور هستند پول بنز را بپردازند اما تیبا سوار شوند.

مرحبا اضافه کرد: باید اولین محموله‌ خودروهای خارجی را وارد کشور کنیم و ارز آن تامین می‌شود. تامین ارز خودروهای وارداتی قانون است و دستگاه‌های مربوطه باید به این قانون عمل کنند. امیدوارم تا پایان امسال شاهد ورود اولین محموله از انواع خودروهایی باشیم که طبقات متوسط امکان دسترسی به آن را داشته باشند.

وی سپس درباره راه‌اندازی رمزریال و شروع به کار آن بیان کرد: رمز ریال همان ریال دیجیتال است و آیین نامه و شرایط استفاده و کارکرد آن را بانک مرکزی اعلام می‌کند؛ طبیعتا از طریق سامانه‌هایی قابل استفاده خواهد بود و مردم دیگر با گرفتاری‌های پول فیزیکی مواجه نخواهند بود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در حال حاضر کارت اعتباری بین‌المللی در کشور وجود ندارد و کارت‌های بانکی هم از سپرده بانکی استقاده می‌کنند. اما در بحث رمزریال همان ریالی که در اختیار دارید ماهیت دیجیتال پیدا خواهد کرد.

مرحبا افزود: استفاده از رمز ریال راحت‌تر و امن‌تر است. نمونه‌ای از مزیت‌های رمزریال این است که با ورود رمز ریال مشکل وجود ریال‌های تقلبی در بازار برطرف می‌گردد و دیگر انگیزه‌ای برای تولید ریال تقلبی نخواهد بود. از دیگر مزایای رمزریال این است که مشکلات مرتبط با بحث خزانه‌داری و حمل و نقل و جابه جایی پول فیزیکی را نخواهیم داشت.

وی در پایان تاکید کرد: لازم نیست همه مردم از رمزریال استفاده کنند و صحبت از رمز ریال برای جابه جایی‌ها و تراکنش‌های خرد نیست؛ بلکه صحبت از حسابداری و بانکداری کلان در اقتصاد کلان است. ارقام درشت و قابل توجهی بین دستگاه‌ها یا بین بانک‌ها در حال جابه‌جایی است که با وجود رمزریال این انتقالات بسیار راحت تر صورت می‌پذیرد. همچنین با رمز ریال، پول کمتر چاپ خواهد شد و هزینه‌های دولت کاهش می‌یابد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر