پنجشنبه, آذر 10, 1401
8.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادبرگزاری شورای راهبردی لجستیک منطقه آزاد انزلی

برگزاری شورای راهبردی لجستیک منطقه آزاد انزلی

توسعه ترانزیت بین المللی و دیپلماسی لجستیک در دستور کار شورای راهبردی لجستیک منطقه آزاد انزلی قرار گرفت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از روابط‌ عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، جلسه شورای راهبردی لجستیک منطقه با هدف توسعه دیپلماسی اقتصادی، توسعه ترانزیت کالا و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و تسهیل ترانزیت کالا با استفاده از روش حمل و نقل ترکیبی و رفع موانع فعالیت کریدورهای بین المللی عبوری از منطقه آزاد انزلی در جهت تسهیل، تسریع و توسعه مبادلات تجاری با کشورهای حوزه خزر و اوراسیا برگزار گردید.

ریاست این جلسه را عیسی فرهادی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بر عهده داشت. آقایان برزگر ناظر گمرکات استان، یونسی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان، جهانبانی مدیرعامل شرکت کشتیرانی خزر، ولدی مدیرکل راه آهن گیلان و روسای راهداری و انجمن صنفی حمل و‌نقل شهرستان به همراه معاونین بندری و حوزه خزر، اقتصادی و سرمایه‌گذاری، فنی و زیربنایی و مدیران حوزه‌های مرتبط در حوزه حمل و نقل و لجستیک دستگاه های اجرایی استان از حاضرین در جلسه بودند.

در ابتدای این جلسه امین افقی دبیر شورای لجستیک سازمان به تشریح سوابق تشکیل و‌ اهداف شورای لجستیک در منطقه آزاد انزلی و تشکیل شورای لجستیک در دبیرخانه مناطق آزاد پرداخت. معاون بندری و حوزه خزر سازمان نقش و اهمیت توسعه لجستیک محور در مناطق و نقش بنادر منطقه آزاد انزلی به عنوان هاب داد و ‌ستد کالا و قرار گرفتن در مسیر کریدورهای بین المللی را حائز اهمیت دانست و دستور کار جلسه در خصوص توسعه ترانزیت بین الملی و توسعه دیپلماسی لجستیکی را تشریح کرد.

ولدی مدیر کل راه آهن گیلان به ظرفیت استفاده از حمل و نقل ترکیبی جاده ای – ریلی جهت حمل کالاهای وارده به بنادر استان در ایستگاه رشت اشاره کردند و مزیت‌های رقابتی و‌ راهکارهای فعالسازی مستمر برای استفاده از این روش را بیان کردند.

صادق برزگر مدیر کل گمرک استان گیلان نیز از اقدامات و عملکرد مدیریت عالی منطقه آزاد انزلی و معاونت امور بندری و حوزه خزر سازمان که باعث رونق و رشد بالای تخلیه و ‌بارگیری کالا در بندر کاسپین با همکاری گمرک مستقر در منطقه شده قدردانی کرد. وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های منطقه در جهت توسعه تجارت، آمادگی خود را برای ارائه خدمات در جهت رونق و توسعه تجارت و فعالسازی کریدورهای تجاری اعلام کرد.

حسین یونسی مدیرکل سازمان بنادر و دریانوردی استان گیلان، سه بندر انزلی، کاسپین و آستارا را به عنوان بنادر استان گیلان که مکمل یکدیگرند و هر یک بر اساس ظرفیت‌ها و مزیت‌های ویژه خود مشغول به فعالیت هستند، اعلام کرد. با اقدامات انجام شده ترانزیت در بندر انزلی رشد ۳۴۰ درصدی داشته و بنادر استان گیلان حدود ۷۰ درصد حمل کانتینری بنادر شمالی ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

کامبیز جهانبانی، مدیر عامل کشتیرانی دریای خزر نیز رونق تجارت در خزر و افزایش حجم تجارت با کشورهای اوراسیا و روسیه و فعال سازی کریدور شمال جنوب را از اقدامات کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راه اندازی این کریدور عنوان کرد و افزود: کشتیرانی دریای خزر سهم ۲۸ درصدی در سهم حمل کالا در خزر را به خود اختصاص داده و سهم این شرکت در صادرات کالا از مسیر دریایی ۳۸ درصد بوده است و  با استفاده از حمل و نقل کانتینری، زمان حمل کالا و در نتیجه هزینه تمام شده کاهش خواهد یافت.

در این جلسه شعبان جعفری رییس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل و عظیمی رئیس اداره امور راهداری و حمل و نقل جاده نیز از مجموعه اقدامات سازمان در جهت تسهیل و کاهش بروکراسی برای صدور بارنامه در بندر کاسپین تقدیر کردند و در جهت تامین کامیون و تسهیل حمل جاده‌ای اعلام آمادگی کردند.

در پایان این جلسه عیسی فرهادی ریاست هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نقش بنادر منطقه آزاد انزلی در توسعه تجارت را یک ظرفیت ارزشمند برای کشور و استان گیلان دانست؛ موضوعی که با مدیریت واحد و اهداف کلان مشترک و ظرفیت‌های هر یک از این بنادر می‌توانند نقش مکمل و تاثیرگذار در حوزه لجستیک شمال کشور ایفا کنند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر