دوشنبه, آبان 30, 1401
20.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتصادرات مرغ و تخم مرغ به کویت آزاد شد

صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت آزاد شد

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی، صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت آزاد شده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سید محمد آقامیری در ششمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان و صنایع وابسته در خصوص آزادسازی صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت گفت: اخیرا تمام کشور‌های همسایه ما درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند. کشور‌های دیگر مانند انگلیس هم درگیر این بیماری هستند؛ به طوری که که بیش از ۵۰ درصد مزارع مرغداری آن‌ها درگیر شده و آن‌ها مجبور به واردات مرغ، تخم مرغ و محصولات طیوری شده‌اند.

وی افزود: خوشبختانه ستاد ملی آنفولانزا از سه چهار ماه گذشته در سطح سازمان، استان‌ها و شهرستان‌ها رصد و پایش را انجام داده‌اند. تا به این لحظه هیچ گونه درگیری مرغداری‌ها با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است. در همین راستا کشور‌هایی که به محصولات طیوری نیازمند هستند، واردات این نوع محصولات به کشورشان را آزاد کرده‌اند. کویت نیز اولین کشوری است که واردات محصولات طیور ایرانی را به کشورش آزاد کرده است.

آقامیری در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر صادرات مرغ و تخم مرغ و همچنین جوجه به کویت آزاد شده است. سازمان دامپزشکی کویت به صراحت در نامه‌ای به گمرک کویت اعلام کرده که با توجه به اینکه کشور جمهوری اسلامی عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است مجاز است محصولات طیوری را وارد کند.

رئیس سازمان دامپزشکی یادآور شد: وقتی درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می‌شویم ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ ایجاد می‌شود. اما از آنجایی که رصد پایش با قدرت و شدت انجام گرفته و حتی در تابستان که فصل این بیماری نیست نیز این رصد صورت پذیرفت، خوشبختانه درگیری به وجود نیامده است.

وی در پایان تصریح کرد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن میزان تولید مرغ و بیش از ۳ میلیون تن نیز ظرفیت تولید داریم. متوسط مصرف کشور هم حدود ۳۰ کیلوگرم است. اخیرا بعد از ۶ سال صادرات محصولات طیوری به عراق آزاد شده است. همچنین به ۷۴ کشور دنیا به صورت داوطلبانه اعلام آمادگی کردیم که حاضریم در صادرات مرغ و تخم مرغ و همه حوزه‌های دامپزشکی با آن‌ها همکاری کنیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر