پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتصادرات مواد غذایی ایرانی به جام جهانی قطر

صادرات مواد غذایی ایرانی به جام جهانی قطر

طبق اعلام رئیس سازمان توسعه تجارت، در ایام جام جهانی قطر روزانه ۲۵۰ تن صادرات موادغذایی و کشاورزی ایرانی به قطر انجام خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، ضمن اعلام خبر صادرات مواد غذایی ایرانی به جام جهانی قطر، در خصوص آخرین اقدامات این سازمان در مراودات تجاری با قطر در آستانه جام جهانی و استفاده از این فرصت در توسعه تجارت خارجی اظهار داشت: یکی از رویکرد‌های اصلی دولت سیزدهم توسعه تجارت با کشور‌های همسایه است.

وی افزود: قطر نیز یکی از اهداف این رویکرد به شمار می‌رود که رئیس جمهور شخصا سفری به دوحه داشت و امیر قطر نیز به تهران سفر کرد. در این دیدار‌ها توافقات خوبی صورت گرفت و دستورات لازم صادر شد.

پیمان پاک اضافه کرد: روابط تجاری ایران و قطر در گذشته توسعه یافته نبود. مشکلاتی مانند زیرساخت‌های گمرکی و حمل و نقل کالا وجود داشت که با اختصاص بخشی از بنادر قطری به حمل مستقیم کالا از ایران و احداث خط مستقیم کشتیرانی تا حدودی برطرف گردید.

وی با اشاره به ایجاد مرکز تجاری در دوحه و اعزام هیأت ۷۵ نفره از تجار ایرانی خاطرنشان کرد: در این سفر تجار مذاکرات خوبی برای توسعه تجارت داشتند و توافقات خوبی انجام پذیرفت.

رئیس سازمان توسعه تجارت به برگزاری نمایشگاه محصولات موادغذایی، مواد شوینده، صنایع دستی، کیف و کفش در قطر اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه یک ماه پیش با حضور برند‌های برتر ایرانی برگزار گردید و بیش از ۳۵ نفر از شیوخ قطری از آن بازدید کردند.

وی دستاورد برگزاری این نمایشگاه در آستانه جام جهانی را انعقاد موافقنامه صادرات مواد غذایی و کشاورزی در ایام جام جهانی قطرعنوان کرد و اظهار داشت: با این توافقنامه روزانه ۲۵۰ تن صادرات مواد غذایی و کشاورزی به قطر انجام می‌شود که اکنون چند محموله آن به قطر رسیده است.

پیمان پاک در خصوص همکاری‌های بلند مدت تجار دو کشور نیز یادآور شد: طبق توافقات، سرمایه گذاران قطری با حضور در ایران و سرمایه گذاری به تولید کالا‌های مورد نیاز قطر می‌پردازند تا این کالا‌ها به کشورشان صادر شود.

وی از تهیه نقشه راه توسعه تجارت ایران و قطر و رسیدن به تراز ۳ میلیارد دلاری خبر داد و افزود: بخش عمده‌ای از این نقشه راه به صادرات مجدد مرتبط می‌شود تا ما بتوانیم از ظرفیت قطر برای صادرات کالاهایمان به کشور‌های دیگر بهره ببریم.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان تاکید کرد: کشور قطر تعرفه صادرات مجدد را برای تجار ایرانی به شدت کاهش داده و تخفیف قابل توجهی را در نظر گرفته است. ضمن اینکه ما می‌توانیم از این ظرفیت برای واردات کالا‌های مورد نیاز استفاده کنیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر