چهارشنبه, فروردین 9, 1402
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیچگونگی کاهش هزینه‌های راه اندازی کسب و کار

چگونگی کاهش هزینه‌های راه اندازی کسب و کار

به گفته یک کارشناس اقتصادی، با ثبت‌محور شدن مجوزها در درگاه ملی مجوزها، شاهد کاهش چشم‌گیر هزینه‌های راه اندازی کسب و کار خواهیم بود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس‌، جواد معتمدی در خصوص چگونگی کاهش هزینه های راه اندازی کسب و کار اظهار داشت: اجرایی شدن هر پروژه و راه‌اندازی هر کسب و کاری هزینه‌هایی دارد. بخشی از هزینه‌ها مربوط به تولید است و بخشی از هزینه‌ها خارج از تولید است؛ یکی از این هزینه‌ها پیش از ثبت‌محور شدن مجوزها در درگاه ملی مجوزها، مربوط به همین موضوع بود.

وی اضافه کرد: همه دولت‌ها در کشورهای مختلف به فکر کاهش هزینه‌ها و به حداقل رساندن هزینه‌ها هستند و در ایران هم از سال گذشته با ثبت‌محور شدن مجوز‌ها شاهد کاهش‌ چشم‌گیر هزینه‌های راه اندازی کسب و کار هستیم.

این کارشناس اقتصادی افزود: دولت‌ها در همه کشور‌ها تلاش دارند که هزینه‌ها را حداقل کنند و قیمت محصول نهایی را پایین بیاورند. یکی از هزینه‌های تولید، بحث مجوز‌ها است‌.

معتمدی با تاکید بر اینکه ثبت محور شدن مبتنی بر یک ایده کلی است، خاطرنشان کرد: دولت باید مجوز‌ها را تایید کند که پیش از این، این تایید فقط در اختیار بخشی از افراد دارای امضای طلایی بود.

او تصریح کرد: اصل بر این است که هر کس آزاد است شغلی را که می‌خواهد را بتواند داشته باشد و پیش از این هم در حوزه صدور مجوزهای خانه مسافر مشکلاتی وجود داشت، که این موضوع خوشبختانه با ثبت‌محور شدن آن در درگاه ملی مجوزها برطرف شد.

معتمدی ادامه داد: اعلام‌محور شدن کسب و کار‌ها یک جواز عمومی برای این کسب و کارها به شمار می‌رود. کم کردن هزینه‌ها و پایین آمدن قیمت محصول نهایی و رونق اشتغال هم از جمله مزایای ثبت محور شدن مجوزها در درگاه ملی مجوزها به شمار می‌رود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: مردم از ثبت محور شدن مجوز‌ها استقبال می‌کنند و به طور قطع، استقبال‌ها بیشتر خواهد شد، در این مدل، برخورد انسانی با متقاضیان کاهش می‌یابد و‌ بورکوراسی‌های اداری رو به کاهش خواهد بود.

معتمدی افزود: در روش جدید و با  ثبت‌محور شدن مجوزهای کسب‌وکار، بخش زیادی ‌از موانع و مفاسد حذف شده و از بین خواهد رفت.

وی تأکید کرد: در این روش‌های جدید، اشخاص می‌توانند بدون تحمیل هزینه، نسبت به راه اندازی کسب و کار خود اقدام کنند و در این بین خانه‌های مسافر خود یکی از موضوعاتی است که با ثبت محور شدن، همه بورکوراسی های اداری آن از بین رفته است.

بر اساس این گزارش، بخش عمده‌ای از نگرانی افراد و متقاضیان برای راه اندازی کسب و کار هزینه‌های اضافی مالی یا زمانی است که برای اخذ مجوز باید انجام دهند.

حال با توجه به قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در جهت کاهش هزینه‌های مالی و زمانی متقاضیانِ مجوزهای شروع کسب و کار، مجوزها از این پس با شیوه جدیدی اعطا خواهد شد که شامل مجوزهای ثبت محور یا اعلانی است که مهم‌ترین ویژگی آن، صدور آنی و بدون معطلی مجوز برای فرد و نظارت پسینی روی مجوز صادر شده است.

بدین ترتیب با ثبت محور شدن مجوزهای شروع کسب‌وکار بخش عمده‌ای از هزینه‌های متقاضیان دریافت مجوز، کاهش می‌یابد‌.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر