جمعه, شهریور 31, 1402
18.7 C
Rasht
خانهبازارگردیدلار و ارزهای بین المللیفروش دلار با کارت ملی آزاد شد

فروش دلار با کارت ملی آزاد شد

دبیرکل کانون صرافان کشور از روند کاهشی نرخ ارز در بازار خبر داد و اعلام کرد: ممنوعیت فروش دلار با کارت ملی در صرافی‌ها برداشته شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آقای کامران سلطانی‌زاده در خصوص فروش دلار با کارت ملی اظهار داشت: مانند قبل هر فرد می‌تواند با کارت ملی ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌ها تهیه کند و هرچند هنوز بانک مرکزی درباره سقف دریافت ارز اظهار نظری نکرده است، اما به نظر می‌رسد به همان روال قبل یعنی با سقف ۵ هزار یورو خواهد بود.

آقای سلطانی زاده ادامه داد: بانک مرکزی مجوز معاملات ارز در صرافی‌ها را صادر کرد که بر همین اساس نرخ دلار در کانال ۵۲ هزار تومان قرار گرفت.

به گفته دبیر کل کانون صرافان کشور، بازگشایی مجدد معاملات، باعث توقف روند افزایش نرخ ارز شد و روند کاهشی را دوباره به بازار برگرداند. این امر نشان می‌دهد که حضور صرافی‌های رسمی تحت نظارت بانک مرکزی در ارائه خدمات به مردم با نرخ‌های بازار آزاد می‌تواند از افزاش لجام گسیخته نرخ ارز جلوگیری و به تعدیل نرخ درست در سطح جامعه کمک کند.

سلطانی‌زاده همچنین براین موضوع هم تاکید کرد که هنوز ارز صادرکنندگان به چرخه صرافی‌ها بازنگشته و این درحالی است که فروش ارز‌های حاصل از صادرات صادرکنندگان به طور قطع می‌تواند تاثیر بسزایی در تعدیل نرخ داشته باشد.

دبیر کل کانون صرافان کشور خاطرنشان کرد: فروش ارز صادرکنندگان به صرافی‌ها همچنان ممنوع است و صرافی‌ها فقط ارز را از بانک مرکزی تامین می‌کنند. اینکه نرخ‌گذاری هم براساس بازار توافقی به روال سابق برگردد در تعدیل قیمت‌ها در بازار ارز بسیار موثر خواهد بود. با توجه به اینکه اگر نرخ واقعی‌تر باشد رغبت صادرکنندگان نیز به بازگشت ارز صادراتی بیشتر خواهد شد.

دبیرکل کانون صرافان کشور در پایان گفت: باید سعی کنیم بازار‌های رسمی بخش خصوصی را فعال‌تر کنیم و سامانه نیما در بخش صرافی‌ها نیز تقویت شود. به طور قطع اگر این چارچوب شکل بگیرد و محدودیت‌ها نیز رفع شود شاهد بازگشت روند کاهشی نرخ ارز در بازار خواهیم بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر