دوشنبه, خرداد 15, 1402
22 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشرتبه نهم تولید چای دنیا در اختیار ایران

رتبه نهم تولید چای دنیا در اختیار ایران

طبق داده های آماری فائو، رتبه نهم تولید چای در دنیا متعلق به ایران به عنوان تنها کشور خاورمیانه در این فهرست است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی‌ها بین مردم جهان است که سالانه حدود ۶ و نیم میلیون تن تولید چای صورت می‌گیرد و چین سهمی حدود ۴۰ درصدی در این میان دارد.

به گفته فائو، چین در جایگاه بزرگترین تولیدکننده چای با تولید سالانه بیش از ۲ میلیون تن و هند در جایگاه دوم با تولید یک میلیون تن در سال ۲۰۲۲ است.

داده‌های فائو حکایت از آن دارد که کنیا بیش از ۴۰۰ هزار تن تولید چای داشته و ضمن قرار داشتن در جایگاه سوم تولید چای، بزرگترین صادرکننده چای سیاه در جهان نیز شناخته می‌شود.

در لیست ۱۰ تولیدکننده برتر چای که توسط فائو اخیرا منتشر شده کشور‌های سریلانکا، ویتنام، ترکیه، اندونزی، ژاپن، ایران و آرژانتین در جایگاه چهارم تا دهم دنیا قرار گرفته‌اند.

به گفته فائو، ایران نهمین تولیدکننده چای در جهان و تنها کشور خاورمیانه در این فهرست است و فعالان این صنعت معتقدند اصلی‌ترین چالش چایکاران قیمت پایین خرید تضمینی برگ سبز و بیمه نبودن بسیاری از باغات چای است که سال آینده باید با جدیت پیگیری شود.

شایان ذکر است که تولید چای در کشور با چالش‌هایی همراه است. مثلا بهسازی و نوسازی باغات چای از جمله مواردی است که توسط فعالان این بخش پیگیری می‌شود اما اقدامات چندانی صورت نگرفته است. در بحث تولید و فروش چای، ارگان‌های دولتی و خصوصی چون سازمان چای، سندیکای کارخانجات چای شمال، صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور و … نقش دارند و هر کدام به نوعی درگیر این صنعت هستند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر