سه شنبه, آذر 8, 1401
12.9 C
Rasht
خانه بلاگ

ثبات اقتصادی و امنیت سرمایه گذاری با بخشنامه اتفاق نخواهد افتاد

0
ثبات اقتصادی

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، شصت و دومین اجلاس مجمع عادی و فوق‌العاده بانک مرکزی صبح روز یکشنبه با حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور برگزار گردید. در این جلسه علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از عملکرد مالی سال ۱۴۰۰ و همچنین شاخص‌های مالی سال ۱۴۰۱ ارائه کرد.

رئیس جمهور پس از استماع این گزارش به برخی موارد ذکر شده از جمله روند کاهشی نرخ تورم، افزایش صادرات، وصول درآمدهای ارزی کشور، روند کاهشی نوسانات نرخ دلار، روند کاهشی رشد نقدینگی، افزایش خالص دارایی‌های خارجی و همچنین حفظ و تقویت ذخایر ارزی کشور اشاره داشت و گفت: استمرار این اقدامات موجب اطمینان‌بخشی به مردم و همچنین فعالان اقتصادی خواهد شد.

در این جلسه همچنین بانک مرکزی مکلف شد موضوع اضافه‌ برداشت برخی بانک‌ها که انضباط مالی و پولی شبکه بانکی کشور را تحت تأثیر قرار داده با جدیت پیگیری کند.

حل موضوع تکالیف به جا مانده از سال‌های قبل در گزارش‌های مالی، عملیاتی کردن نظر ناظران در گزارش‌های مالی بانک مرکزی، تأکید بر کنترل تورم و رشد نقدینگی، ‌کنترل و نظارت جدی بر بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی و هدایت اعتبارات به سمت فعالیت‌های مولد، کنترل ترازنامه‌های بانک‌ها و تسهیل دسترسی مردم به تسهیلات بانکی از دیگر مسائلی بود که رئیس جمهور بانک مرکزی را به اجرا و پیگیری دقیق آن‌ها مکلف کرد.

رئیس جمهور همچنین از بانک مرکزی خواست با تسریع در تسهیل روابط پولی و بانکی با دیگر کشورها، خارج کردن اقتصاد کشور از انحصار دلار را با جدیت پیگیری کند.

رئیسی خاطرنشان کرد: خروجی اقدامات و عملکرد بانک مرکزی و سایر نهادهای اقتصادی دولت باید در جهت ثبات اقتصادی، امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از تولید و اشتغال باشد و با هرگونه یأس‌آفرینی با هدف برهم زدن نظام اقتصادی کشور یا تشویش اذهان عمومی با جدیت برخورد شود.

رئیس جمهور همچنین افزود: ثبات اقتصادی، امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از تولید و اشتغال با بخشنامه اتفاق نخواهد افتاد و مردم باید آن را در عمل احساس کنند.

پیش از سخنان رئیس جمهور، علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برنامه‌های این بانک برای کنترل تورم و نقدینگی، اقدامات مهم بانک مرکزی در چند ماه گذشته را به شرح زیر اعلام کرد:

– کاهش ۱۹,۷ دهم درصدی نرخ تورم به صورت متوسط ۱۲ ماهه

– کاهش شاخص ۱۲ ماهه بهای تولیدکننده

– رشد سه برابری وصولی‌های ارزی در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال ۱۳۹۹

– رشد ۳۰ درصدی رقم تأمین ارزی

– کاهش مدت زمان تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی از ۳۰ به حداکثر ۲ روز

– راه‌اندازی بازار توافقی مدیریت بهینه بازار ارز برای پاسخگویی به نیاز متقاضیان

– افزایش پنج برابری وصول مطالبات ارزی از کارگزاران داخلی و خارجی نسبت به سال گذشته

– رشد ۵۴ درصدی پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی در سال ۱۴۰۰

– رشد ۴۵ درصدی تسهیلات بانکی در هفت ماهه اول سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل

وی در ادامه با اشاره به کاهش بیش از ۵ واحد درصدی رشد نقدینگی در پایان شهریور سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، اظهار داشت: رقم رشد نقدینگی از ۴۰,۶ دهم درصد در سال ۱۳۹۹ به ۳۹ درصد در پایان شهریور سال ۱۴۰۰ و ۳۵ درصد در پایان شهریور ۱۴۰۱ رسیده است.

صالح‌آبادی همچنین با اشاره به حمایت بانک مرکزی از بخش تولید به صورت غیرتورمی، یادآور شد: ‌میزان انتشار اوراق گام (گواهی اعتبار مولد) به عنوان یک ابزار تامین مالی تعهدی و نوعی حمایت غیرتورمی از تولید از ۷,۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به ۳۲ هزار میلیارد تومان تا ۲۸ آبان سال ۱۴۰۱ رسیده است که رشد ۴ برابری را نشان می‌دهد.

افزایش پرداخت تسهیلات ازدواج جوانان از ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به ۸۶ هزار میلیارد تومان تا آبان سال ۱۴۰۱، پرداخت ۲۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری تا آبان سال ۱۴۰۱ و افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های دانش بنیان از ۶۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۷۴ هزار میلیارد تومان تا آبان سال ۱۴۰۱ از دیگر نکات برجسته گزارش رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه بود.

صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت آزاد شد

0
صادرات مرغ و تخم مرغ

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سید محمد آقامیری در ششمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان و صنایع وابسته در خصوص آزادسازی صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت گفت: اخیرا تمام کشور‌های همسایه ما درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند. کشور‌های دیگر مانند انگلیس هم درگیر این بیماری هستند؛ به طوری که که بیش از ۵۰ درصد مزارع مرغداری آن‌ها درگیر شده و آن‌ها مجبور به واردات مرغ، تخم مرغ و محصولات طیوری شده‌اند.

وی افزود: خوشبختانه ستاد ملی آنفولانزا از سه چهار ماه گذشته در سطح سازمان، استان‌ها و شهرستان‌ها رصد و پایش را انجام داده‌اند. تا به این لحظه هیچ گونه درگیری مرغداری‌ها با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است. در همین راستا کشور‌هایی که به محصولات طیوری نیازمند هستند، واردات این نوع محصولات به کشورشان را آزاد کرده‌اند. کویت نیز اولین کشوری است که واردات محصولات طیور ایرانی را به کشورش آزاد کرده است.

آقامیری در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر صادرات مرغ و تخم مرغ و همچنین جوجه به کویت آزاد شده است. سازمان دامپزشکی کویت به صراحت در نامه‌ای به گمرک کویت اعلام کرده که با توجه به اینکه کشور جمهوری اسلامی عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است مجاز است محصولات طیوری را وارد کند.

رئیس سازمان دامپزشکی یادآور شد: وقتی درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می‌شویم ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ ایجاد می‌شود. اما از آنجایی که رصد پایش با قدرت و شدت انجام گرفته و حتی در تابستان که فصل این بیماری نیست نیز این رصد صورت پذیرفت، خوشبختانه درگیری به وجود نیامده است.

وی در پایان تصریح کرد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن میزان تولید مرغ و بیش از ۳ میلیون تن نیز ظرفیت تولید داریم. متوسط مصرف کشور هم حدود ۳۰ کیلوگرم است. اخیرا بعد از ۶ سال صادرات محصولات طیوری به عراق آزاد شده است. همچنین به ۷۴ کشور دنیا به صورت داوطلبانه اعلام آمادگی کردیم که حاضریم در صادرات مرغ و تخم مرغ و همه حوزه‌های دامپزشکی با آن‌ها همکاری کنیم.

ممنوعیت صادرات کاغذ بسته بندی برداشته شد

0
صادرات کاغذ بسته بندی

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، معاون صنایع عمومی واردات وزارت، صنعت، معدن و تجارت اوایل ماه جاری از سازمان توسعه تجارت خواسته بود که با توجه به نامه دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت و همچنین نامه دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار با موضوع «رفع محدودیت فعالیت‌های صنعتی و حمایت‌های تعرفه‌ای»، ممنوعیت صادرات کاغذ بسته بندی برطرف گردد. در نهایت ۲۵ آبان ماه گمرک این موضوع را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده است.

گفتنی است سال گذشته، روغنی گلپایگانی، رئیس سندیکای کاغذ و مقوا، نیاز سالانه کشور به کاغذ بسته بندی را ۸۵۰ هزار تن عنوان کرده و گفته بود: در این حوزه سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن تولید صورت می‌گیرد که مازاد تولید به کشورهای مختلف از جمله اروپا، آسیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. علت وضعیت مساعد تولید در این بخش تامین فناوری‌های خوب و ماشین آلات روز جهان در کشور است.

او همچنین گفته بود که نیاز سالانه کشور به کاغذ تحریر ۳۸۰ هزار تن است که ۱۸۰ هزار تن ظرفیت تولید کاغذ تحریر در کشور ایجاد شده، اما تولید ناچیز است، چرا که به دلیل قوانین موجود، تولیدکنندگان توان رقابت با واردکننده را ندارند. برای مثال تولیدکنندگان کاغذ تحریر باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند که واردکنندگان از آن معاف هستند. همچنین سال‌های گذشته به کاغذ وارداتی ارز دولتی اختصاص پیدا می‌کرد که همین موضوعات توان رقابت تولیدکنندگان را گرفت. بنابراین وضعیت تولید کاغذ تحریر در کشور مناسب نیست.

وزارت اقتصاد به دنبال احیای مناطق آزاد

0
مناطق آزاد

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، وزارت اقتصاد در پاسخ به گزارش روزنامه «عصر اقتصاد» با عنوان «میخ آخر» اعلام‌کرد: مناطق آزاد به طور معمول با اهدافی از جمله جذب سرمایه گذاری خارجی، تولید و صادرات کالا و خدمات و در نتیجه توسعه منطقه‌ای، افزایش درآمدهای کشور یا افزایش اشتغال برای کشور ایجاد شده است و بدون تحقق این اهداف نمی‌توان منطقه آزاد را موفق دانست.

عملکرد مناطق آزاد ایران در سال‌های گذشته از تحقق این اهداف حکایت ندارد؛ آمارها بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ نشان می‌دهد سهم این مناطق (با لحاظ صادرات خدمات) از صادرات غیرنفتی کشور نزدیک به یک درصد، از میزان تولید حدود یک درصد، از تعداد واحدهای تولیدی فعال کمتر از سه درصد، از جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی حدود ۱۰ درصد و از اشتغال زایی کل کشور حدود چهار درصد است.

میزان واردات کالا از طریق مناطق آزاد نیز نزدیک به ۲ برابر صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور است. در واقع این آمارها نشان می‌دهد نگاه تحولی به مناطق آزاد یک ضرورت بوده است، زیرا آخرین میخ‌ها زمانی زده می‌شد که با بی اعتنایی به این آمارها، از کنار تحقق اهداف مناطق آزاد عبور و فقط برای گسترش کمی آن برنامه ریزی می‌شد.

این شرایط در حالی است که بند ۱۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به صراحت انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج را هدفی برای توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور تعیین کرده بود.

اعطای غیرهدفمند معافیت‌ها و امتیازات، وابستگی منابع درآمدی مناطق آزاد به واردات و نبود زیرساخت‌های متناسب با اهداف مولد از جمله مشکلاتی بود که موجب شده بود تا این مناطق به اهداف توسعه‌ای خود نرسد.

حالا اما وزیر اقتصاد بر تقویت جذابیت‌های قانونی و مقرراتی مناطق برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان به ویژه تسهیل کامل کسب و کار و برخورداری از معافیت مالیاتی و گمرکی تاکید دارد و این موضوع را در حکم انتصاب «حجت الله عبدالملکی» به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزادی تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی مورد تاکید قرار داده که با ادعای آن روزنامه درباره درخواست وزیر برای حذف معافیت‌ها سنخیتی ندارد و البته موضوع مهم هدفمند شدن این معافیت‌ها است تا به رونق فعالیت‌های مولد کمک کند.

تمرکز بر کیفیت (نه گسترش کمی) مناطق آزاد با هدف تحقق بند (۱۱) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، به ویژه در خصوص مناطق آزاد جدید، رصد دقیق عملکرد مناطق در گسترش صادرات و افزایش پیوند اقتصادی با کشورهای همسایه و ترغیب سرمایه‌گذاری خارجی و مشترک، اصلاح نظام درآمدی سازمان‌های مناطق با هدف کاهش تمایل به واردات و واگذاری اراضی از دیگر مواردی است که وزیر امور اقتصادی و دارایی بر آن تاکید داشته و مغایر با استدلال‌هایی است که آن روزنامه بر مبنای آن نتیجه گرفته که کار مناطق آزاد تمام است.

عشقی از سازمان بورس نرفت!

0
سازمان بورس

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، صبح امروز مجید عشقی استعفای مکتوب خود از ریاست سازمان بورس را تقدیم شورای عالی بورس کرد تا این استعفا در شورای مذکور بررسی شود.

براین اساس، اخباری از سوی برخی منابع مبنی بر این‌که محمد رضوانی‌فر جایگزین مجید عشقی می‌شود، منتشر شد. در نهایت توییتر مدیر روابط عمومی سازمان حاکی از آن است که با مخالفت اکثریت قاطع اعضای شورای عالی بورس، استعفای عشقی مورد قبول واقع نشده و وی در ریاست سازمان بورس باقی می‌ماند.

در این راستا محمدهادی سلیمی‌زاده – رئیس روابط عمومی سازمان بورس – ضمن تاکید این خبر که عشقی در بورس ماندگار شد، گفت: اعضای شورای عالی بورس استعفای مجید عشقی را نپذیرفتند و حتی یکی از اعضاء هم با این استعفا موافقت نکرد.

عشقی استعفا داد/رضوانی فر رئیس سازمان بورس شد

0
رئیس سازمان بورس

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، پس از تایید استعفای مجید عشقی از ریاست سازمان بورس، جلسه شورای عالی بورس برای بررسی این موضوع برگزار شد.

به گفته یکی از اعضای شورای عالی بورس، محمد رضوانی فر که به عنوان گزینه جایگزین عشقی معرفی شده بود، در نهایت در جلسه امروز شورای عالی بورس به عنوان رئیس سازمان بورس انتخاب گردید.

شایان ذکر است که رضوانی فر متولد ۱۳۵۶ و دانش آموخته دانشگاه امام صادق (ع) است. در کارنامه کاری وی مدیرعاملی شستا، تیپیکو و گروه البرز به چشم می‌خورد.

استقرار گمرک در منطقه آزاد اروند

0
منطقه آزاد اروند

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حجت‌الله عبدالملکی در حاشیه بازدید از شهرک صنعتی خرمشهر اظهار داشت: توافقاتی برای استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۴ مبادی خروجی منطقه آزاد اروند صورت گرفته است که به زودی عملیاتی خواهد شد. بر این اساس گمرکات جمهوری اسلامی باید در خروجی مستقر شود و مبادی ورودی در اختیار منطقه آزاد خواهد بود.

وی ضمن اشاره به اهمیت استقرار گمرک در مبادی خروجی منطقه آزاد اروند، تأکید کرد: همه امکانات و تجهیزات لازم برای استقرار گمرک ایران در مبادی خروجی این منطقه آزاد فراهم ‏شده و سامانه‏‌های لازم نیز از سوی گمرک در محل نصب گردیده است.

صادرات مواد غذایی ایرانی به جام جهانی قطر

0
صادرات مواد غذایی

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، ضمن اعلام خبر صادرات مواد غذایی ایرانی به جام جهانی قطر، در خصوص آخرین اقدامات این سازمان در مراودات تجاری با قطر در آستانه جام جهانی و استفاده از این فرصت در توسعه تجارت خارجی اظهار داشت: یکی از رویکرد‌های اصلی دولت سیزدهم توسعه تجارت با کشور‌های همسایه است.

وی افزود: قطر نیز یکی از اهداف این رویکرد به شمار می‌رود که رئیس جمهور شخصا سفری به دوحه داشت و امیر قطر نیز به تهران سفر کرد. در این دیدار‌ها توافقات خوبی صورت گرفت و دستورات لازم صادر شد.

پیمان پاک اضافه کرد: روابط تجاری ایران و قطر در گذشته توسعه یافته نبود. مشکلاتی مانند زیرساخت‌های گمرکی و حمل و نقل کالا وجود داشت که با اختصاص بخشی از بنادر قطری به حمل مستقیم کالا از ایران و احداث خط مستقیم کشتیرانی تا حدودی برطرف گردید.

وی با اشاره به ایجاد مرکز تجاری در دوحه و اعزام هیأت ۷۵ نفره از تجار ایرانی خاطرنشان کرد: در این سفر تجار مذاکرات خوبی برای توسعه تجارت داشتند و توافقات خوبی انجام پذیرفت.

رئیس سازمان توسعه تجارت به برگزاری نمایشگاه محصولات موادغذایی، مواد شوینده، صنایع دستی، کیف و کفش در قطر اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه یک ماه پیش با حضور برند‌های برتر ایرانی برگزار گردید و بیش از ۳۵ نفر از شیوخ قطری از آن بازدید کردند.

وی دستاورد برگزاری این نمایشگاه در آستانه جام جهانی را انعقاد موافقنامه صادرات مواد غذایی و کشاورزی در ایام جام جهانی قطرعنوان کرد و اظهار داشت: با این توافقنامه روزانه ۲۵۰ تن صادرات مواد غذایی و کشاورزی به قطر انجام می‌شود که اکنون چند محموله آن به قطر رسیده است.

پیمان پاک در خصوص همکاری‌های بلند مدت تجار دو کشور نیز یادآور شد: طبق توافقات، سرمایه گذاران قطری با حضور در ایران و سرمایه گذاری به تولید کالا‌های مورد نیاز قطر می‌پردازند تا این کالا‌ها به کشورشان صادر شود.

وی از تهیه نقشه راه توسعه تجارت ایران و قطر و رسیدن به تراز ۳ میلیارد دلاری خبر داد و افزود: بخش عمده‌ای از این نقشه راه به صادرات مجدد مرتبط می‌شود تا ما بتوانیم از ظرفیت قطر برای صادرات کالاهایمان به کشور‌های دیگر بهره ببریم.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان تاکید کرد: کشور قطر تعرفه صادرات مجدد را برای تجار ایرانی به شدت کاهش داده و تخفیف قابل توجهی را در نظر گرفته است. ضمن اینکه ما می‌توانیم از این ظرفیت برای واردات کالا‌های مورد نیاز استفاده کنیم.

برای ساخت خط آهن رشت-آستارا به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است

0
ساخت خط آهن رشت-آستارا

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، «خیرالله خادمی» ضمن اشاره به علاقه‌مندی روس‌ها برای سرمایه‌گذاری در ساخت خط آهن رشت-آستارا، گفت: در سفر رئیس‌جمهور روسیه به ایران برای حضور سرمایه‌گذاران این کشور در ساخت خط ریلی رشت ـ آستارا در کریدور شمال ـ جنوب اعلام آمادگی شد.

وی افزود: با ساخت خط آهن رشت-آستارا، هلسینکی در فنلاند از طریق ریل به روسیه، آذربایجان و از آنجا به ایران متصل خواهد شد. این خط ریلی نیز به خلیج فارس و دریای عمان متصل شده و زمینه برای ترانزیت کالا از اروپا به شبه قاره هند را تسهیل می‌کند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور یادآور شد: خط آهن رشت-آستارا ۱۶۴ کیلومتر طول دارد، یکی از مسائل این پروژه، چگونگی تأمین منابع مالی است.

خادمی تصریح کرد: طبق برآورد‌های صورت گرفته که مبنای آن فهرست‌بها بوده، حدود ۱۵.۷ هزار میلیارد تومان هزینه ساخت خط آهن رشت-آستارا خواهد بود. البته با احتساب تملک اراضی، هزینه ساخت به حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

وی درباره زمان ساخت خط آهن رشت-آستارا نیز خاطرنشان کرد: در صورت تأمین منابع مالی و تملک اراضی، این خط ریلی حداکثر طی مدت ۴ سال ساخته می‌شود.

رشد دو برابری حجم تجارت ایران و برزیل

0
تجارت ایران و برزیل

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، حجم تجارت ایران و برزیل در یک سال گذشته دو برابر شده است. در این نشست مهدی صفری ضمن اشاره به ظرفیت‌های  اقتصادی موجود در منطقه آمریکای لاتین  بر لزوم برنامه ریزی برای بهره برداری حداکثری از این ظرفیت‌ها تاکید و ابراز امیدواری کرد تا با هماهنگی‌های لازم بین بخش‌های مختلف، این امکان  هر چه سریعتر فراهم شود.

محصولات پتروشیمی و نفت، کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع دستی و خدمات مهندسی از جمله نیازهای کشورهای این منطقه عنوان شد که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در تأمین آن نقش مهمی داشته باشد.

در ادامه نشست، مدیر کل آمریکای وزارت امور خارجه از رشد دو برابری حجم تجارت ایران و برزیل طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: ونزوئلا و کوبا با ارائه درخواست دریافت خدمات مهندسی و کالا، برای گسترش سطح روابط اقتصادی با کشورمان تمایل نشان داده‌اند. فضا و ظرفیت کار، با کشورهای این منطقه بسیار زیاد است که با برنامه ریزی دقیق و مناسب می‌توان حداکثر بهره را برد.

همچنین در این نشست با اشاره به  برگزاری کمیسیون مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و مجارستان، از اعلام آمادگی این کشور برای همکاری دوجانبه در حوزه های دانشگاهی، کشاورزی و اقتصادی خبر داده شد که طی سفر وزیر کشاورزی مجارستان در اوایل سال آینده میلادی به تهران عملی  می‌شود.

در پایان نشست، صفری با اشاره به اینکه چند کشور اروپایی دیگر هم تمایل برای برقراری روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را دارند، از مسئولین ذی ربط خواست موضوع کمیسیون‌های مشترک روابط اقتصادی با دیگر کشورها به صورت جدی پیگیری شود و تفاهمات و توافقات صورت گرفته در فاز عملیاتی قرار گیرد.